Vítejte na Statečku u Lněníčků

Jsme malá rodinná farma hospodařící v ekologickém zemědělství. Naše hospodářství najdete na jižním kraji Ústeckého kraje, na jižním kraji okresu Louny, na jižním kraji mikroregionu Podbořansko, na východním kraji Doupovských hor, na severním kraji obce Nepomyšl. Jsme zkrátka takový stateček na kraji. Jen pevně doufáme, že nezůstaneme na okraji Vašeho zájmu.

V současné době hospodaříme na cca 6 ha vlastní půdy a necelých 40 ha půdy pronajaté od soukromých vlastníků či od státu (té je většina). Obhospodařujeme zhruba 22 ha orné půdy, na které pěstujeme zeleninu, bylinky a obiloviny a pícniny pro potřeby našich zvířat, dále necelých 16 ha ovocných sadů, z nichž nejstarší pamatují ještě první republiku a nejmladší jsme v posledních letech nově vysázeli, a zbývající cca 8 ha trvalých travních porostů sečeme na seno a paseme na nich naše zvířátka.

Naši zvířenu tvoří malé stádečko koz bílých krátkosrstých, o něco větší stádo oveček všelikých plemen, mezi nimiž dominují Zwartbles a Oxford Down, jerseyské kravičky Zuzana, Divá, Bára, Majda, Žofka, Eliška a býček Béďak, koníci - poníci Jůlinka a Jurášek, bílé české husy a jejich kříženci s husou divokou, jejichž hejnečko prozatím čítá 38 kusů, pak o něco větší hejnečko slepiček, které průběžně zvětšujeme, fenka čistokrevného českého oříška Elinka a pes Adínek, kočky Julinka, Cikánka, Čebík a ještě asi 10 dalších různě starých koťat a několik málo "dupinožků" - králíků. Do budoucna plánujeme 30 hlavé stádo koz, zhruba poloviční stádečko ovcí, až 6-8 kraviček, o něco více husí, slepiček a králíků a nově i prasátka.

Jak jsme začali ...

Že chceme hospodařit, mít velký statek se spoustou slepic a husí, s kozami, krávami, koňmi, stádečkem ovcí, s nějakým tím prasátkem, s obrovským ovocným sadem a bylinkovou zahrádkou a s alespoň 5 malými špunty pobíhajícími mezi tím vším jsme věděli hned od samého začátku, kdy jsme se poznali. Rozhodnutí, kde hospodařit, přišlo také tak nějak samo. Zatímco já jsem byla paneláková holka bez pozemků a bez šance nějaké dostat v restitucích, taťka byl z rodiny se selskými kořeny. Jeho táta hospodařil, strýc hospodařil, děda hospodařil, praděda jakbysmet. Navíc Martin byl patriot, a tak jsem svého mužíčka následovala do jeho rodné obce - do Nepomyšle.

Papírově jsme hospodařit začali v roce 2001. Hlavně proto, abychom měli možnost pronajímat si a kupovat pozemky od státu. První políčko jsme koupili v roce 2003. Na něm jsme vysadili sad a postavili dům. Od začátku jsme měli jasno v tom, že chceme hospodařit ekologicky. Ale dlouho nás odrazovala krkolomná legislativa a monopol jedné kontrolní organizace. A tak zatímco jsme už doma měli 3 kozenky a 2 syny, certifikát ekologicky hospodařícího zemědělce nám přibyl až v roce 2007, kdy se trošinku příznivěji vyvinula situace mezi kontrolními organizacemi, decentně se změnila legislativa a velmi pozitivně se změnil systém dotací.

Od té doby se pomalu rozrůstáme a krajina kolem nás se pomaloučku polehoučku proměňuje z monokulturní pýrem zarostlé a uhutněné oranice bez života v pestrou mozaiku záhonů, sadů, remízků a pásů zeleně.

Přijďte se k nám podívat, jak se rodí ekofarma.

Naši uživatelé

Webové stránky našeho statečku jsou určeny všem, kdo se chtějí dozvědět něco o životě mladých lidí na venkově, o ekologickém přístupu k životu, o šetrných způsobech hospodaření. Je určena také těm, kteří hledají netradiční tip na výlet či dovolenou, a těm, kteří hledají blízký a levný zdroj biopotravin.