Vítejte na Statečku u Lněníčků

Jsme malá rodinná ekofarma hospodařící prozatím na 45,4 ha zemědělské půdy. Náš stateček najdete na úpatí Doupovských hor v malé obci zvící Nepomyšl. Ekologicky hospodaříme oficiálně od dubna 2007, principy ekologického zemědělství však dodržujeme již od samých počátků našeho zemědělského snažení v roce 2001. Jsme prvním ekologickým hospodářstvím v okrese Louny.

Zatím obhospodařujeme 7,9 ha luk a pastvin, 21,9 ha orné půdy a 15,5 ha ovocných sadů. V osobním vlastnictví máme cca 6 ha půdy, zbytek máme pronajatý od soukromých vlastníků, od obce či od Pozemkového fondu ČR. Do budoucna usilujeme o rozšíření výměry našeho hospodářství na cca 50 ha, pokud možno vlastních, přičemž většinu půdy chceme postupně převést na trvalé kultury v podobě extenzivních ovocných sadů nebo na zeleninové a bylinkové záhony.

Dlouhé roky neobdělávanou, většinou značně zaplevelenou, uhutněnou a mrtvou ornou půdu se postupně snažíme zbavit plevele, zkypřit, provzdušnit a obohatit o organické živiny, zkrátka celkově ji oživit. Zhruba 2 ha půdy se nám již podařilo uvést do stavu vhodného pro pěstování zeleniny, 2 ha obděláváme tak, aby byly vhodné pro pěstování léčivých rostlin a koření a 2 ha jsme vyčlenili pro produkci krmiva pro naši zvířenu. Zbývající plochy připravujeme na zúrodnění či zatravnění a na extenzivní výsadbu ovocných stromů.

Ze zeleniny se prozatím zaměřujeme na kořenovou zeleninu (celer, mrkev, pastiňák), cibuloviny (cibule, česnek), luskoviny (hrách, fazolky) a na pěstování dýní Hokkaidó. U dalších druhů zeleniny prozatím testujeme, čemu dalšímu se bude v našich podmínkách srážkového stínu dařit.

Z bylinek testujeme ve větším množství heřmánek a měsíček lékařský, v malém všechno možné. Bylinkám se zatím nedaří, především díky velkému zaplevelení půdy, ale určitě bude lépe. Makáme na tom.

Na krmení (ale i konzum) pěstujeme brambory, řepu a obiloviny, z nich především oves a ječmen.

Naše ovocné sady jsou z 90 % nově vysazené. Sázíme odrůdy vyšlechtěné ze starých osvědčených odrůd, rezistentní vůči mnoha chorobám. Zatím u nás najdete většinou jabloně, s klesajícím počtem pak hrušně, třešně, švestky, rybízy a maliníky. Obhospodařujeme i pár hektarů starých ovocných sadů, o jejichž znovuoživení usilujeme. Do budoucna plánujeme výsadbu původních doupovských odrůd ovocných dřevin, výsadbu méně běžných ovocných druhů (kdouloní, aronii, moruší apod.) a výsadbu ořešákového sadu.

Co se týče zvířatek, najdete u nás kozy, ovečky, kravky, slepice, husy a samozřejmě několik psů a koček.

Ovečky chováme od roku 2007 především na maso. Máme ovečky plemene Oxford Down, Zwartbless i kříženky. Krom masných vlastností využíváme především jejich „sekačkovskou“ funkci. Naše stádečko čítá 16 ovcí.

Kozy chováme od června 2006. Základ našeho stáda tvoří 2 plemenné kozy bílé krátkosrsté, bezrohé formy, Mona a Lisa a jejich dcery Mája, Anu, Danu, Elis a Mína. Rádi bychom dosáhli 30hlavého stáda koz. Kozy chováme samozřejmě na mléko, vyrábíme z něj sýry, tvaroh i máslo, vše zatím jen pro vlastní spotřebu. Po vybudování mlékárny a sýrarny plánujeme prodej těchto produktů ze dvora.

Kravičky chováme tři – emeritní krávu Zuzanu, která je již v důchodu, ale stále funguje jako zdroj kvalitního hnojiva, kravičku Báru - dosud velmi dobře produkční, i když už také starší kravičku, a její dceru Divu, mladou kravičku. Chováme Jerseyky.

Slepiček máme už několik desítek, chov chceme ještě významně rozšířit na produkci vajec i drůbežího masa. Naše první kuřátka kvočna vyseděla v červenci 2008, od té doby nám spousta kuřátek přibyla jak díky kvočnám, tak díky líhni, ale taky spousta drůbeže ubyla, především zásluhou zdejších lišek a jezevců.

Podobně jsme na tom s husami. První housátka se nám vylíhla na jaře roku 2009, od té doby každý rok nějaké to housátko přibylo. V prosinci 2011 nám pak naše pracně vychované husí hejno výrazně zredukoval pes Hruška, a tak jsme v roce 2012 museli začít téměř od píky. Po získání základního chovného hejna budeme producenty výborných martinských hus.

A až vše bude fungovat, chystáme se do hospodářství přivést pár koní a pár oslíků – pro potěšení i pro práci. Ale to je ještě hudba budoucnosti.

Jako správní ekologičtí zemědělci se nesnažíme zabývat jen ryzím zemědělstvím, ale aktivně se věnujeme i přírodě a ochraně životního prostředí. Zapojili jsme se do projektu Ekozemědělci přírodě. Vysázeli jsme cca 0.5 ha smíšeného lesa, lipovou alej, švestkovou alej, několik remízků, obnovili jsme dva staré a neprostupným trním a hložím zarostlé ovocné sady, vysadili jsme zatím 13 ha nových extenzivních a vysokokmenných ovocných sadů, vysadili jsme několik solitérů vzácného jeřábu oskeruše, udržujeme dvě biocentra.

V roce 2008 jsme se stali spoluzakladateli Mateřského centra Jablíčko z Nepomyšle, které finančně i personálně podporujeme. Naší snahou je do ekologické výchovy, vzdělávání a osvěty vtáhnout rodiče s malými dětmi.

Od r. 2009 provozujeme u nás na statečku 1. agroenvironmentální centrum na Lounsku. Je obdobou oblíbených ekocenter, více se ale věnujeme propojení zemědělství a ochrany přírody. Poskytujeme ekovýchovné programy pro mateřské, základní i střední školy. Kromě vzdělávacích programů pro děti nabízíme i několik programů pro rodiny.

Novinky

Koťátka mohou do světa

05.08.2011 15:07
Júlinčina červnová koťátka jsou už pěkní macíci. Pobíhají tu, packují se, číhají na kořist, vzájemně se kočkují, zkrátka je jich plný dvůr. Baští už samostatně, naučena jsou na masíčko i na granulky (smočené v mléce). Je čas najít jim nové rodinky. Nemáte někdo zájem? Nevíte o někom, kdo po koťátku...

Rok krávy

05.08.2011 14:26
Loňský rok byl rok ovce, předloňský rokem kozy, letošní rok je bezesporu rokem krávy. Ale zatímco předchozí roky byly roky víceméně úspěšnými, letošní rok by se měl jmenovat spíše "antirokem" krávy. Zuzanka se čekala, někdy během zimy či jara ale zmetala a telátko se nenarodilo. V květnu nám po...

Krásnodvorská mateřinka na statečku

11.05.2011 16:30
Tak nás konečně navštívila také Mateřská škola z Krásného Dvora, kam chodí naši 2 šuhajové. Plánovali jsme to už dlouho, ale pořád se nějak nedařilo. 

Ovečky Tsunami a Fukušima

20.04.2011 16:12
Ovečka Viky přivedla na svět svoje první jehňátko. Stalo se tak přesně v den, kdy Japonsko postihlo ničivé zemětřesení a následná katastrofální tsunami, tedy 11. 3. 2011. Měsíc a kousek na to, 20. 4. 2011, když v Japosku zrovna vrcholila dramatická situace kolem jaderné elektrárny Fukušima, nám...

Emeritní kráva Zuzana

19.03.2011 14:50
Tak jsme se těšili marně - Zuzanka telátko mít nebude, zmetala. Ani nevíme kdy a jak. Pořád jsme čekali, kdy že nastane ona chvíle, a ono pořád nic. Naše břichatá Zuzanka byla pořád břichatá, takže podle rostoucího bříška nic poznat nešlo. Běhat se nám neběhala, nebo ne alespoň tak, abychom to my...